Podstawowe informacje
Rodzaje orzeczeń
Zespół Orzekający wydaje następujące rodzaje orzeczeń:
- orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wymagającej stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy, ze względu na:
a) niepełnosprawność intelektualną, (w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym),
b) niesłyszenie i słabe słyszenie,
c) niewidzenie i słabe widzenie,
d) autyzm, w tym z Zespół Aspergera,
e) niepełnosprawność ruchową, w tym z afazję,
f) niepełnosprawność sprzężoną.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje się na okres wychowania przedszkolnego, roku szkolnego albo etapu edukacyjnego.
- orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym i niedostosowanych społecznie,
- orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola,
Orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego wydaje się na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
- orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania dla dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły,
Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania wydaje się na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
- orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu głębokim
- opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
Teren działania Zespołu Orzekającego
Zespół orzekający wydaje orzeczenia i opinie dla dzieci i uczniów uczęszczających do przedszkoli, szkół i ośrodków, mających siedzibę na terenie Powiatu Tczewskiego. W przypadku dzieci, które nie uczęszczają do przedszkola, ale zamieszkują na terenie Powiatu Tczewskiego.
Skład Zespołu Orzekającego
W skład zespołu wchodzą:
- dyrektor poradni lub upoważniona przez niego osoba – jako przewodniczący zespołu;
- psycholog;
- pedagog;
- lekarz;
- inni specjaliści, w szczególności posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, jeżeli ich udział w pracach zespołu jest niezbędny.
W posiedzeniach zespołu, z głosem doradczym, mogą uczestniczyć: na wniosek przewodniczącego zespołu i za zgodą rodzica dziecka lub ucznia lub za zgodą pełnoletniego ucznia:
- nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych i specjaliści, prowadzący zajęcia z dzieckiem lub uczniem w przedszkolu, szkole, ośrodku lub placówce,
- asystent nauczyciela lub osoby niebędącej nauczycielem lub asystent wychowawcy świetlicy,
- pomoc nauczyciela,
- asystent edukacji romskiej – wyznaczeni przez ich dyrektora;
- także na wniosek lub za zgodą rodzica dziecka lub ucznia lub na wniosek lub za zgodą pełnoletniego ucznia – inne osoby, w szczególności psycholog, pedagog, logopeda, lekarz.
Rodzice dziecka lub ucznia lub pełnoletni uczeń mają prawo uczestniczyć w posiedzeniu zespołu i przedstawić swoje stanowisko.
Badania psychologiczno-pedagogiczne
Jeżeli do wydania orzeczenia niezbędne jest przeprowadzenie badań psychologiczno-pedagogicznych lub logopedycznych przeprowadza się je w Poradnia. Termin badań należy ustalić w sekretariacie.
Termin posiedzenia Zespołu
Termin zespołu ustala dyrektor Poradni. Rodzic / prawny opiekun jest informowany o terminie posiedzenia zespołu.
PPP w terminie 30 dni od momentu złożenia wniosku ma obowiązek przygotowania dokumentu/orzeczenia/opinii o WWR (w wyjątkowych przypadkach, wymagających np. pogłębionej diagnostyki – 60 dni).
Termin wydania orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego i rocznego indywidualnego przygotowania przedszkolnego wynosi 14 dni od złożenia wniosku.
Termin odebrania orzeczenia
Orzeczenie albo opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju doręcza się wnioskodawcy w terminie 7 dni od dnia posiedzenia zespołu. Dokumenty są przygotowane do odbioru w sekretariacie PPP.
Odwołanie od orzeczenia
Od orzeczenia wnioskodawca może wnieść odwołanie do kuratora oświaty za pośrednictwem zespołu, który wydał orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia. Odwołanie należy złożyć w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tczewie.